Themes - Twenty Twenty-Three - en to hr translation catalogue (66 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Twenty-Three is designed to take advantage of the new design tools introduced in WordPress 6.1. With a clean, blank base as a starting point, this default theme includes ten diverse style variations created by members of the WordPress community. Whether you want to build a complex or incredibly simple website, you can do it quickly and intuitively through the bundled styles or dive into creation and full customization yourself.
hr: Twenty Twenty-Three dizajnirana je da iskoristi prednosti novih alata za dizajn predstavljenih u WordPressu 6.1. S čistom, praznom bazom kao početnom točkom, ova zadana tema uključuje deset različitih stilskih varijacija koje su stvorili članovi WordPress zajednice. Bilo da želite izgraditi složenu ili nevjerojatno jednostavnu web-stranicu, možete to učiniti brzo i intuitivno putem paketa stilova ili sami uronite u izradu i potpunu prilagodbu.

[ctx: Main heading for homepage]
en: Mindblown: a blog about philosophy.
hr: Mindblown: blog o filozofiji.

[ctx: Pattern title]
en: Hidden Heading for Homepage
hr: Skriveno zaglavlje za početnu stranicu

[ctx: Pattern description]
en: Post meta information with separator on the top.
hr: Meta podaci objave s razdjelnikom na vrhu.

[ctx: Pattern description]
en: Footer with site title and powered by WordPress.
hr: Podnožje s naslovom stranice i tekstom pokreće WordPress.

[ctx: Pattern description]
en: Left-aligned text with a CTA button and a separator.
hr: Tekst poravnat lijevo s CTA gumbom i razdjelnikom.

[ctx: Template part name]
en: Comments Template Part
hr: Dio predloška za komentare

[ctx: Template part name]
en: Post Meta
hr: Meta podaci objave

[ctx: Template part name]
en: Footer
hr: Podnožje

[ctx: Template part name]
en: Header
hr: Zaglavlje

[ctx: Font family name]
en: System Font
hr: Sistemski font

[ctx: Custom template name]
en: Blog (Alternative)
hr: Blog (Alternativno)

[ctx: Custom template name]
en: Blank
hr: Prazno

[ctx: Style variation name]
en: Whisper
hr: Šapat

[ctx: Gradient name]
en: Tertiary to Secondary to Primary Fixed
hr: Tercijarno do Sekundarno do Primarno Fiksno

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Secondary to Tertiary Fixed
hr: Primarno na sekundarno na tercijarno fiksno

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Secondary to Tertiary
hr: Primarni do Sekundarni do Tercijarni

[ctx: Font size name]
en: 2X Large
hr: 2X veliko

[ctx: Font size name]
en: Extra Large
hr: Ekstra veliko

[ctx: Font size name]
en: Large
hr: Veliko

[ctx: Font size name]
en: Medium
hr: Srednje

[ctx: Font size name]
en: small
hr: malo

[ctx: Gradient name]
en: Dots
hr: Točke

[ctx: Gradient name]
en: Base to Primary
hr: Od baze do primarne

[ctx: Gradient name]
en: Tertiary to Secondary
hr: Tercijarno u sekundarno

[ctx: Gradient name]
en: Secondary to Primary
hr: Sekundarno prema Primarnom

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Secondary
hr: Od primarnog do sekundarnog

[ctx: Style variation name]
en: Pilgrimage
hr: Hodočašće

[ctx: Font size name]
en: Gigantic
hr: Gigantsko

[ctx: Font size name]
en: Huge
hr: Ogromno

[ctx: Font size name]
en: Normal
hr: Normalno

[ctx: Font size name]
en: Tiny
hr: Sitno

[ctx: Style variation name]
en: Grapes
hr: Grožđe

[ctx: Style variation name]
en: Electric
hr: Električno

[ctx: Style variation name]
en: Canary
hr: Kanari

[ctx: Duotone name]
en: Default filter
hr: Izvorni filter

[ctx: Style variation name]
en: Block out
hr: Blokiranje

[ctx: Color name]
en: Tertiary
hr: Tercijarni

[ctx: Color name]
en: Secondary
hr: Sekundarni

[ctx: Color name]
en: Primary
hr: Primarni

[ctx: Color name]
en: Contrast
hr: Kontrast

[ctx: Color name]
en: Base
hr: Osnovica

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Tertiary
hr: Primarni do tercijarni

[ctx: Gradient name]
en: Tertiary to Primary
hr: Tercijarno do Primarno

[ctx: Gradient name]
en: Base to Secondary to Base
hr: Od baze do sekundarne do baze

[ctx: Gradient name]
en: Secondary to Base
hr: Sekundarno do baze

[ctx: Label for a list of post tags]
en: Tags:
hr: Oznake:

[ctx: Preposition to show the relationship between the post and its author]
en: by
hr: autor/ica

[ctx: Preposition to show the relationship between the post and its categories]
en: in
hr: u

[ctx: Verb to explain the publication status of a post]
en: Posted
hr: Objavljeno

[ctx: Pattern title]
en: Post Meta
hr: Meta podaci objave

[ctx: Message explaining that there are no results returned from a search]
en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
hr: Žao nam je, ali ništa se ne podudara s vašim pojmovima za pretraživanje. Pokušajte ponovo s nekim različitim ključnim riječima.

[ctx: Pattern title]
en: Hidden No Results Content
hr: Skriveni sadržaj bez rezultata

[ctx: Title of comments section]
en: Comments
hr: Komentari

[ctx: Pattern title]
en: Hidden Comments
hr: Skriveni komentari

en: Search
hr: Pretraga

[ctx: placeholder for search field]
en: Search...
hr: Pretraga…

[ctx: label]
en: Search
hr: Pretraga

[ctx: Message to convey that a webpage could not be found]
en: This page could not be found.
hr: Stranicu nije moguće pronaći.

[ctx: Pattern title]
en: Hidden 404
hr: Skriveni 404

note: Translators: WordPress link.
en: Proudly powered by %s
hr: Ponosno pokreće %s

[ctx: Pattern title]
en: Default Footer
hr: Izvorno podnožje

[ctx: sample content for call to action button]
en: Get In Touch
hr: Stupite u kontakt

[ctx: sample content for call to action]
en: Got any book recommendations?
hr: Imate li kakvu preporuku knjige?

[ctx: Pattern title]
en: Call to action
hr: Poziv na akciju

note: Author of the theme
en: the WordPress team
hr: WordPress tim
